Haberler WEBTE TV ( Video Galeri )
Hoşgeldin Ziyaretçi...
Giriş Yap / Kayıt Ol
Belgeseller │ Ekleme Zamanı:
Yükleniyor...

Dünyadaki En Sıradışı 10 Plaj

Bu videoda dünyadaki en ilginç plajları listeledik. Bir gün bunlardan birine gitmek kısmet olursa lütfen bizi hatırlayın. :)

İlk durağımız Amerika’nın Florida eyaleti. Buraya “Cam Plaj” deniyor. Görünümünü “deniz camı” denen taşlara borçlu. Bunlar genelde saydam veya yeşil oluyor. Cam Plajı her gün ortalama 1500 kişi ziyaret ediyor. Gelenler tabii bol bol deniz camı topluyor.

Listemizin ikinci sırasında Meksika’dan bir plaj var. Bu doğa harikası, “Gizli Plaj” veya “Aşk Plajı” diye biliniyor. Burası bölgenin volkanik yapısından ötürü binlerce yılda oluşmuş. UNESCO’nun “dünya mirası” listesinde olan plajın çevresinde yapılaşma yasak.

Şimdi de Maldivler’deyiz. Bu kumsalın parıl parıl parlamasının nedeni “yakamoz” denen küçük deniz canlıları. Bunları denizin ateş böcekleri gibi düşünebilirsiniz. Bir uyaran olduğunda ışık saçmaya başlıyorlar. O zaman da ortaya böyle inanılmaz görüntüler çıkıyor.

Listemize İspanya’dan bir plajla devam ediyoruz. 3 devasa kemerden oluştuğu için buraya “Katedral Plajı” deniyor. Bu görüntünün ortaya çıkma nedeni, bölgede gel-gitin çok yoğun yaşanması. Bu nedenle zaman zaman kemerler suyun altında kalabiliyor.

Bir sonraki durağımız Bahamalar. Burası Pembe Kumlu Plaj. Tıpkı yakamozlar gibi bu görünüm de kırmızı kabuklu küçük bir deniz canlısından ötürü oluşuyor. Plajın beyaz kumuyla kırmızı kabuklar karışınca kumlar pembeymiş gibi görünüyor.

Sıradaki plaj listemize doğa harikası olduğu için girmedi. Saint Martin adasındaki “Maho Plajı”, havaalanının hemen bitişiğinde. Hal böyle olunca da uçaklar başınızın tam üstünden iniş yapıyor. Yüksek ses rahatsızlık verse de insanlar bu deneyimi yaşamak için plajı her gün dolduruyor.

Şimdi de, Güney Amerika’daki Guina’dayız. Burası, dünyadaki 4 yeşil kumlu plajdan biri. Kumun yeşil olmasının nedeni “olivine” adı verilen bir mineral. Ufalanarak kumla karıştığında ortaya böyle bir görüntü çıkıyor.

Pembe ve yeşil kumdan sonra sırada siyah kum var. Hawai’deki bu plajın kumları, yakınlarındaki volkandan dolayı siyah. Volkan aktifken denize ulaşan lavlar suda tabii hızlı bir şekilde soğumuş. Taşlaşan lavlar zamanla aşınarak parçalanmış ve böylece de plajın siyah kumları oluşmuş.

Renkli kumlar bitmedi. Bu kırmızı kumlu plaj ise Ekvator yakınlarındaki “Galapagos” adasında. Siyah kum gibi bunun da kaynağı yakındaki volkandan gelen lavlar. Bölgenin yapısı gereği zamanla oksitlenerek kırmızı kum haline dönüşmüşler.

İlginç plajlar listesini Avustralya’daki Deniz Kabuğu Plajı ile bitiriyoruz. 110 kilometre uzunluğunda olan plajın kumsalı sadece deniz kabuklarından oluşuyor. Milyonlarca deniz kabuğundan oluşan kumsalın derinliği ise yaklaşık 10 metre.

OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.

Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP'ı ziyaret edin:
http://www.youtube.com/yapyap


Teşekkürler! Puanınız alındı, Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLYorum Yap

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Rastgele Video

Dünyadaki En Sıradışı 10 Plaj full izle haber internet son dakika ,Dünyadaki En Sıradışı 10 Plaj mynet video izle fragman dizi full film ,yerli Dünyadaki En Sıradışı 10 Plaj 1080 HD Klip video, facebook video indir,izlesene müzik youtube.com
RSS